Satın Alma Rehberi

Eğer KKTC’de gayrimenkul alımı yapmakla ilgileniyorsanız Özkaraman Investment olarak, sizlere ülkemizdeki atmosferi yaşamanız, avantajlı teklifleri görmeniz adına keyifli ve dinlendirici bir seyir gezisi sağlıyoruz.

Sahip olmayı düşündüğünüz gayrimenkul için yapmanız gereken seyahat genellikle 3-5 gün yeterli olmaktadır. Siz yalnızca uçak biletinizi alın, gerisini biz halledelim!

Yapacağınız seyahatte sizlerle şu alanlarda birlikteyiz:

  • Larnaka (LCA) veya Ercan (ECN) havaalanından konaklama yerinize transfer.
  • İyi donanımlı dairede 3 gece konaklama (ekstra geceler düşük fiyata sunulabilir).
  • Karşılama paketi ve birlikte güzel bir akşam yemeği veya öğle yemeği.
  • Daire, villa ve ilginizi çeken inşaat projelerinin görüntülenmesi ve bütçenize uyarlanması.
  • Yerel bölgeye, plajlara ve tesislere rehberli turlar.
  • Pek çok ipucu ve pratik tavsiye.
  • Satın alma sürecinin gözden geçirilmesi için avukatla görüşme.

Gayrimenkul  alımı yapılırken kurallar ve prosedürler kendi ülkenizdekinden  farklılık gösterebilir ancak, gözünüz korkmasın. Tıpkı dünyanın diğer birçok yerinde olduğu gibi, sözleşme, kayıt, izinler gibi resmi işleri yürütmesi için bir avukat tutarsınız.

Kuzey Kıbrıs, Birleşik Krallık emlak yasalarına tabidir ve bu yüzden tüm emlak satışları İngiliz Sterlini (GBP) cinsinden yapılır.

Avukat Seçimi

Alıcı tarafın satın alma sürecini bir avukat aracılığı ile yürütmesi tavsiye edilmektedir. Avukat, süreç boyunca size yardımcı olur ve sözleşme, kayıt, gerekli izinler gibi resmi işleri halleder. Bir alıcı olarak, avukatınızı özgürce seçme hakkına sahipsiniz.

Avukat, tapu sicilinde herhangi bir eksiklik ve hata olup olmadığını, evin eski borç veya irtifak yükü altında olup olmadığını ve eski faturaların ödenmesi gerekip gerekmediğini kontrol eder.

Sözleşme

Alıcı ve satıcı tarafların anlaşması üzerine taraflar arasında söz konusu mülk için ön sözleşme yapılır ve buna istinaden alıcı genellikle avukatın hesabına 1.200 – 1500 GBP sterlin arasında ödeme yapar.

Ön sözleşme imzalanması üzerine, söz konusu mülk alıcı taraf için rezerve edilir. Alıcının avukatı, satın alma sürecini başlatır ve hem alıcı hem de satıcı tarafından imzalanacak eksiksiz satın alma için sözleşme hazırlanır.

Satın Alım İzni

KKTC’de mülk sahibi olabilmek için İçişleri Bakanlığından “Satın Alma İzni” adı verilen izin belgesi almanız gerekmektedir. Bu, avukatınıza satın alma sürecine ilişkin yardımcı olur ve masraflar ödemiş olduğunuz avukat ücretine dahildir.

Ödeme

Ödeme, kullanılmış bir mülk veya yeni bitmiş olmasına bağlı olarak farklılık gösterir. 2. el bir mülkün satış durumunda, ödemenin tamamı genellikle sözleşme yapıldıktan sonraki bir ay içinde yapılır. Yeni bitmiş bir mülk alırken satın alma bedelinin tamamı doğrudan ödenmez, inşaat firması ile yapılan anlaşmaya göre kademeli olarak ödeme yapılır.

Ödeme avukatınızın hesabına yapılır. Avukat, ödeme kendilerine iletilmeden önce inşaat şirketinin sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini kontrol eder.

Vergiler

Satın alma fiyatına ek olarak, ilk kez alım yapan alıcılar için vergilerin toplamı %8,5 olacaktır. Bu vergiler, %0,5 oranında damga vergisi, sözleşmenin yapılmasından sonraki 21 gün içinde, %5 KDV ve %3 tapu devir masrafı olarak ödenir ve her ikisi de devir sırasında ödenir.

Tapu

Tüm ödemeler tamamlandığında ve satın alma izinleri alındığında, tapu alıcıya devredilebilir ve böylece tüm satın alma işlemi tamamlanmış olur.

Katma Değer Vergisi (KDV) %5

Bu vergi, taraflar arasında aksi anlaşılmadığı sürece alıcı tarafından %5 olarak ödenir. Eğer satıcı profesyonel kar amacı güden bir firma değilse ikinci el arazi ve konut alımlarında KDV ödenmez.

Pul Harcı %0.5

Her bir taşınmaz mal alımı için alıcı tarafından Vergi Dairesine bir damga vergisi ödenir. Bu, sözleşmenin imzalanmasından sonra en geç 21 gün içinde ödenmelidir. Damga vergisi, satış sözleşmesinin satın alma fiyatına bağlıdır.

Tapu Devir Masrafı %3

Taşınmaz malın alıcıya devri, alıcının mal sahibi olabilmesi için Bakanlar Kurulundan izin alınması halinde gerçekleşebilir. Devir ücreti, mülkün tam mülkiyetinin alıcıya kaydedilmesi için gereklidir. Bu, Tapu düzenlendiğinde ve satın alma işlemi tamamlandığında gerçekleşebilir.

Tapuda bu tescil yapıldığında ve tapu teslim edildiğinde, alıcı edinilen mülk için bir devir ücreti ödemek zorundadır. Tapu Devir ücreti bir defalık bir ücrettir ve Tapu Dairesine ödenmesi gerekir.

Müşterilerimizden birçok soru alıyoruz. Burada en sık sorulan soruları cevaplarıyla birlikte sizler için toparladık.

Farklı tapu senetleri ne anlama geliyor?

Kuzey Kıbrıs’ta genellikle 3 farklı takım türü vardır;

  • Türk Koçan – 1974’ten önce Kıbrıslı Türklerin sahip olduğu gayrimenkul.
  • Eşdeğer (Koçan) Tapu yaptı – Kıbrıslı Türklere 1974’ten sonra güneyde bıraktıkları gayrimenkulün karşılığı olarak verilen gayrimenkul.
  • Tahsis Tapusu – 1974’ten sonra işgali teşvik etmek için yetkililer tarafından Kıbrıslı Türklere verilen gayrimenkul. (yabancı uyruklulara satılmaz)

 

 

Kuzey Kıbrıs’ta emlak satın almak güvenli mi?

Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından 2005 yılında Kıbrıslı Rumların arazi veya tazminat gereksinimleri için yerel bir çözüm sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Daha önce tek imkanları, hem mahkeme hem de davacı için gereksiz yere maliyetli ve zaman alıcı olan “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi”ne (AİHM) başvurmaktı.

TMK’nin Lefkoşa’da ofisi bulunmaktadır ve resmi olarak 17 Mart 2006 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.

Davacı için bir çözüm sağlamanın yanı sıra, kuzeydeki gayrimenkul alıcıları için tam koruma sağlanmasına da yol açmıştır.

AİHM, bunun Kıbrıs sorununa nihai ve etkili bir çözüm olduğunu tespit etmiştir. Arazi sahipleri mali tazminat veya başka arazi ile tazminat alabilirler (eğer mülk iyileştirilmemişse veya bir başkasına devredilmemişse).

TMK, Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki toprak sorunlarının genel çözümüne başarılı bir şekilde katkıda bulunmuştur.

Ayrıca TMK, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki toprak değişimini başarıyla yöneterek TMK’nin ekonomik yükünü azaltmıştır.

AİHM’nin arazi meseleleriyle ilgili tüm kararları incelemesi, Kuzey Kıbrıs’taki gayrimenkul alıcıları için tam bir güvenlik ve koruma sağlıyor. Alıcılar da korunur ve AİHM’nin yüksek mahkeme olduğu ve kararının kesin olduğu ve temyiz edilemeyeceği gerçeğinden tamamen emin olabilirler.

Kıbrıs Rum / Türk sorunuyla ilgili olarak, kuzey Kıbrıs’ta emlak satın almanın güvenli olmayacağına dair bazı yorumlar asılsızdır.

www.tamk.gov.ct.tr

Tapumu almadan önce mülkü satabilir miyim?

Evet, tapunuzu almadan önce mülkünüzü satabilirsiniz.

Mülküme taşınmadan önce satın alma iznini beklemem gerekir mi?

Hayır, mülkünüz hazır olduğunda, mülkünüze sahip çıkıp taşınabileceksiniz.

Mülkümün satışında kar vergisi ödemem gerekecek mi, ödeyeceksem ne kadar olacak?

Bu, bireysel veya kurumsal bir satıcı olmanıza bağlıdır. Her birey, vergisiz satışları hayatının herhangi bir döneminde kullanma fırsatına sahiptir. Bunu kullanırsanız, kazanç vergisi ödemeniz gerekmez. Sonraki her satışta, o yıl içinde 3’ten fazla mülk satmamanıza bağlı olarak %3,5 oranında kâr vergisi ödersiniz. Bir yılda 3’ten fazla mülk satarsanız, profesyonel satıcı sayılırsınız ve %6,25 kar vergisi ödersiniz.

Tapumu teslim almadan satarsam ne olur, yine de kazanç vergisi öder miyim?

Mülkü satın aldığınızdan daha fazla satarsanız, yine de bir kazanç vergisi ödemeniz gerekecektir. Tapu sizin adınıza değişmediyse, yine son satıcının adınadır. Tapu da ki ad, kimin kâr vergisi ödemesi gerektiğini belirler. Önceki satıcı elde ettiği kârdan daha fazlasını ödemek istemeyeceğinden, sözleşmede buna işaret eden bir madde yazılacaktır. Bu nedenle, elde edeceğiniz kar oranına göre kazanç vergisi (gelir vergisi) ödeyeceksiniz.

Gayrimenkul alımı için kredi alınabilir mi?

Bir Avrupa vatandaşı olarak, bir Kuzey Kıbrıs bankasından satın alma fiyatının %50’sine yıllık %6-8 faiz oranıyla borçlanabilirsiniz. Bu yalnızca kayıtlı ev sahiplerinin bulunduğu gayrimenkuller için geçerlidir (“kayıt dışı” gayrimenkuller ve yapım aşamasındaki gayrimenkuller için geçerli değildir). Kredi alabilmek için, kendi ülkenizden sabit gelir de dahil olmak üzere bankanın belirli gerekliliklerini karşılamanız gerekir.

En yaygın seçenek, var olan mülkünüz üzerine mortgage yöntemidir. Satın alınacak mülk için kendi ülkenizdeki mülkünüzü bankaya kredi için gösterebilirsiniz.

İnşa halindeki veya inşaatına yeni başlanan binalar için inşaat şirketleri, genellikle “iç kredi” veya “ödeme planı” olarak adlandırılan bir finansman planı sunar. Bu firmalar arasında değişiklik göstermekle birlikte genellikle alım bedelinin %25-30’unu alım sözleşmesi imzalarken geri kalanını 3-5 yıl vade farksız veya banka faizinden daha düşük faizle ödersiniz.

Kuzey Kıbrıs’a girmek için pasaporta veya vizeye gitmiş var mı?

Pasaportunuzun bitmesine en az 6 ay kala bir AB ülkesi vatandaşıysanız, Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmış olursunuz. Kuzeyde Ercan Havalimanı’na vardığınızda veya Güney ve Kuzey sınırını geçtiğinizde pasaportunuza vize verilir. Bunun için herhangi bir maliyet yoktur. Normalde ülkede ziyaret başına 30 gün kalabilirsiniz.

Kuzey ve güney arasındaki sınırı geçmek kolay mı?

Sınır boyunca sizi Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Rum Cumhuriyeti arasında götürebilecek birkaç geçit var. Ana geçit Lefkoşa’da Ledra Palace ve Metehan’da ve Gazimağusadadır.  AB vatandaşları geçerli bir pasaportla sınırı geçebilirken, diğer vatandaşların kendi ülkelerindeki Yunan Büyükelçiliği ile iletişime geçmeleri gerekiyor. Pasaportunuz sınırın her iki tarafında da kontrol edilecektir. Neyi ve ne kadar içe/dışa aktarabileceğiniz konusunda kısıtlamalar vardır. Örneğin. Alkol, sigara vb. kısıtlamalar var. Sınırı geçmek çok kolay. Araba ile seyahat ediyorsanız, sınırda satın alınabilecek bir sigortaya ihtiyacınız olacaktır. Bir aylık maliyeti yaklaşık 25 £. (Her iki taraf için de sigortaya ihtiyacınız var).

Kuzey Kıbrıs’ın para birimi nedir?

Para birimi Türk Lirasıdır. Döviz kuru likit ama istikrarlı. Euro, ABD Doları ve İngiliz Sterlini de genellikle ödeme yapar. Mümkünse takas genellikle Türk Lirası olarak geri ödenir. Genel olarak Türk Lirası ile ticaret yapmak en avantajlı olanıdır.

İngiliz Sterlininden neden bu kadar sık ​​bahsediliyor?

Tüm mülk alımları İngiliz Sterlini ile yapılır. Mülk satın alımına ilişkin avukat ücretleri ve vergiler de İngiliz Sterlini üzerinden yapılır.